S premišljeno argumentacijo je Združenju SCIT® uspelo Ministrstvo za pravosodje Republike Slovenije prepričati, da so sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači upravičeni do podaljšanja petletnega obdobja preverjanja strokovnosti. To je za sodne tolmače stopilo prvič v veljavo leta 2012, in sicer za vse, ki so bili imenovani v posamezen jezik do leta 2012 (za sodne tolmače se je drugo petletno obdobje preverjanje strokovnosti izteklo 21. 1. 2022).
V času posebnih razmer, ki so bile v Republiki Sloveniji razglašene 13. marca 2020, se je marsikateri sodni tolmač spraševal, ali bo Ministrstvo za pravosodje vendarle upoštevalo posebne okoliščine, v katerih delo nekaj časa sploh ni bilo možno. Ministrstvo je namreč kljub popolnemu zaprtju države od sodnih tolmačev zahtevalo, da ti kljub nemogočim razmeram predložijo dokazila o stalnem strokovnem izpopolnjevanju.
V času epidemije so videokonferenčne aplikacije, kot sta Zoom ali Teams sicer res pridobile na množični popularnosti in prepoznavnosti, kar pa še ne pomeni, da je bilo izobraževanj na pretek.
Upravni odbor Združenja SCIT® je zato na podlagi veljavnih predpisov temeljito preučilo možnosti, ki so na voljo za upravičeno podaljšanje obdobja, v katerem so sodni izvedenci, sodni cenilci in sodni tolmači dolžni izkazovati svojo strokovnost. Ministrstvo za pravosodje Republike Slovenije je ugotovilo, da smo svoj zahtevek za podaljšanje pravilno argumentirali in dosegli, da se za vse sodne izvedence, sodne cenilce in sodne tolmače podaljša čas petletnega obdobja za izkazovanje strokovnosti za natanko 64 dni.
Odgovor MP RS, 21. 2. 2022
Dopis Združenja SCIT®, 31. 1. 2022